pulsartedition.dk

Yunior Hurtado – Purpose HPM

kr. 15.500,00

Udsolgt

“Purpose” af Yunior Hurtado er en HPM på lærred med et stærkt og roligt udtryk. Værket har en særlig balance mellem glæde, styrke og eftertanke. Det brede smil giver motivet varme, mens de mørke toner og de lysende briller skaber dybde og karakter.

I brillerne spejler storbyen sig som et billede på retning, bevægelse og liv omkring os. Titlen “Purpose” giver værket en mere personlig klang. Det handler om at stå i verden med energi, vilje og en klar fornemmelse af, hvem man er.

De sort-hvide flader giver værket et elegant og kraftfuldt udtryk, mens de orange refleksioner tilfører varme og puls. “Purpose” er et oplagt valg til dig, der ønsker et markant værk med både ro, personlighed og styrke.

En HPM er et tryk på lærred, som efterfølgende er bearbejdet i hånden med maling og lak. Det betyder, at hver udgave får sit eget originale præg. En HPM ligger derfor mellem et tryk på lærred og et originalmaleri.

Materiale: HPM på lærred
Størrelse: 100 x 100 cm.

Om Yunior Hurtado

Yunior Hurtados oliemalerier er en hyldest til livet og til cubanernes ukuelige livsglæde. Værkerne stråler af varme og glød og inviterer til dialog; de markante penselstrøg og den levende palet forstærker nærværet i portrætterne.

Uddannet ved kunstakademiet i Trinidad arbejder han i dag fra Santa Clara, hvor han også underviser. Hans malerier forener sol og skygge i nuancerige fortællinger, der rummer både humor, håb og menneskelig kompleksitet.

Varenummer (SKU): YH-333-70 Kategorier: ,

    Book en personlig fremvisning

    Navn

    E-mail

    Hvilket værk er du interesseret i?

    Besked og ønsket tidspunkt

    Book en personlig fremvisning