pulsartedition.dk

Lolo – “A new start”

kr. 18.000,00

Udsolgt

I dette maleri har verden forandret sig, manden i midten af maleriet vander det sidste træ i den verden, som Lolo har skabt inde i værket.
 
Han befinder sig i en virkelighed, hvor han er omringet af kasserede fjernsyn og designermøbler. Men midt i overflødigheden vokser et træ frem, der i samspil med solens skær giver et håb om, at der i den tilsyneladende dystopiske fremtid kan opstå en ny begyndelse 🖌

Maleriet måler 70×110.

Om Lolo

Lolo er uddannet fra kunstakademiet San Alejandro i Havana og har undervist på kunstskolen Félix Varela. Hans værker skildrer Cuba med præcision, klarhed og en stærk sans for lys og detaljer.

De farvemættede oliemalerier forener realisme og fantasi i dragende scener, hvor ikoniske symboler fortolkes med både humor og alvor.

Varenummer (SKU): Lolo-333-015 Kategorier: , ,

    Book en personlig fremvisning

    Navn

    E-mail

    Hvilket værk er du interesseret i?

    Besked og ønsket tidspunkt

    Book en personlig fremvisning